Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 19 kwi 2024, o 08:01


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 lis 2014, o 21:52 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 wrz 2014
Posty: 59
Pomógł: 0

Witam. Sytuacja wygląda następująco. Od kilku dni próbuje dobrze skonfigurować mój ATB BTM222, na początku w trybie Slave, tak naprawdę tylko w tym trybie, bo chcę się połączyć z telefonem. Zgodnie z niebieską książką na początku sparowałem podany moduł Bluetooth z moim komputerem(bezprzewodowo), po wcześniejszym wpisaniu PINu:1234. Po wejściu we właściwości pokazało mi jaki COM(COM21) jest podłączony pod ten moduł Bluetooth. Następnie podłączyłem się za pomocą portów RX oraz TX do tego modułu z adaptera rs232 na USB, a więc podłączyłem się kablem z PC do modułu Bluetooth, i także sprawdziłem jaki to jest COM(COM5). Odpaliłem program Putty dla COM5 i zgodnie z książką "bawiłem" się komendami AT. Po tym wszystkim odpaliłem następne Putty z comem Bluetootha, a więc COM21. Czytając dalej książkę, wpisując coś na jednym terminalu, otrzymywałem to samo na drugim i odwrotnie. Zacząłem oglądać poradniki wideo p. Mirka36, i jest tam bardzo podobnie. Zrobiłem identyczny program jak u Pana w poradniku, jednakże tylko dla 1dnego przycisku. Wciskając ten oto przycisk żadne zdanie mi się nie pokazywało w terminalu. Sprawdziłem połączenie, wszystko jest ok. Sprawdziłem samego Bluetootha i zauważyłem coś takiego:
Obrazek
Po za tym niebieska diodka, która tak szybko miga u Pana na filmiku, to u mnie miga wolniej i czasami w ogóle się sama wyłącza bądź załącza i wtedy nie można się połączyć z modułem Bluetooth bezprzewodowo. Czy ktoś wie jaki w tym może być problem? A może wszystko dobrze jest?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lis 2014, o 22:03 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2014
Posty: 745
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 32

Ja ostatnio też bawię się z BTM222 i jeśli nie ma połączenia Bluetooth to diodka niebieska sobie miga, natomiast jeśli jest zestawione połączenie bluetooth z modułem to dioda świeci cały czas - to istotna informacja czy wszystko jest ok.
Jeśli wykonuje się program na uC i klikasz w przyciski, ale nie świeci się niebieska dioda na module to oznacza, że nie ma połączenia bluetooth i dlatego nie ma efektu na terminalu.

Ja przyznam się szczerze, że troszkę inaczej mam urządzenie stanowisko badawcze :-)
Przejściówkę RS232/USB mam podpiętą pod komputer z terminalem Putty, natomiast na telefonie mam zainstalowany bezpłatny Bluetooth terminal na Androida i z niego łącze się z modułem BTM222. Mnie przynajmniej tak jest wygodniej :D

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lis 2014, o 22:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 wrz 2014
Posty: 59
Pomógł: 0

Jak juz wgrywam program za pomoca programatora na procesor to oczywiscie wtedy tez podlaczam moj moduł Bluetooth do portow Rx i Tx atmegi. Kiedy wciskam przycisk na mojej plytce uruchomieniowej to oczywiscie terminal jest dobrze podlaczony z moom modulem, tak jak Pan wcześniej powiedzial, bo swieci non stop niebieska diodka. Może źle zapisałem pierwszy post, czasami nawet gdy nie podlaczam modulu do terminala, niebieska dioda od tak gasnir albo wlasnie swieci i nie wiem skad sie to bierze.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lis 2014, o 22:23 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2014
Posty: 745
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 32

To możesz np. do testów aby sprawdzić czy od strony programu i mikrokontrolera jest wszystko OK. w ogóle pominąć moduł Bluetooth i UART z uC podłączyć bezpośrednio do przejściówki RS232/USB połączonej z Putty i zobaczyć czy wszystko jest OK, a dopiero potem będziemy się martwić o moduł Bluetooth, choć zapewniam, że to świetne moduły od Pana Mirka i na pewno nie w nim należy szukać problemu.

A tak w ogóle to może mógłbyś przedstawić jakiś schemat swojego układu? Czy np. masz zrobione dobrze filtrowanie zasilania?
Czy np. z BlueBooka testowałeś sobie komunikację przy różnych wartościach OSCCAL? No i kluczowe pytanie czy procek masz taktowany wewnętrznym oscylatorem czy zewnętrznym kwarcem?

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lis 2014, o 22:38 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 wrz 2014
Posty: 59
Pomógł: 0

Ze schematem bedzie ciężko, bo korzystam z plytki uruchomieniowej innek niz Atnela. Jutro dostane wszystkie elementy, wsadze wszystko na stykowke i od razu odpowiem na wszystkie Pana pytania.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lis 2014, o 22:45 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 mar 2014
Posty: 745
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 32

OK, to daj znać i jakoś problem na pewno rozwiążemy i piszmy sobie po imieniu, tak chyba bardziej przyjacielska atmosfera się tworzy :D

_________________
.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 18 lis 2014, o 22:50 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

Tannis napisał(a):
Czy ktoś wie jaki w tym może być problem?

Ja obstawiam że wiem jaki jest problem - oto on .... czyli to co powtarzam do upadłego

1. odłóż na razie moduł ATB-BTM-222 na bok - zapomnij o nim na chwilę
2. podłącz się do procka bezpośrednio przejściówką USB/RS232
3. napisz program który będzie działał po kablu

SZYBKO zobaczysz że te problemy które teraz opisujesz nie mają związku z BTM tylko z tym że babola robisz w programie do komunikacji przez RS232 a ty tymczasem próbujesz się doszukać problemu w BTM

więc jak już doprowadzisz do sytuacji, że na kablu będzie ci twój program działać poprawnie - to wtedy przypomnij sobie o BTM - włącz go żeby wszystko było drogą radiową i nagle się okaże że wszystko śmiga

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lis 2014, o 13:11 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 wrz 2014
Posty: 59
Pomógł: 0

Zrobiłem dokładnie tak jak p. Mirek powiedział. Oczywiście miał Pan rację, to nie wina modułu Bluetooth, ale ustawień procesora oraz zewnętrznego kwarcu. Pozmieniałem teraz wszystko, podłączyłem także moduł Bluetooth i w terminalu pokazuje mi to co chciałem. Jednak mam takie pytanie, czasami ta niebieska diodka sygnalizująca połączenie lub nie, po prostu przestaje mrugać, albo się świeci światłem ciągłym. Dzieje się to w chwilach losowych ale nie wtedy kiedy próbuje się z tym modułem skomunikować.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lis 2014, o 13:15 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No dobrze ale moduł działa czy nie działa ? bo wiesz dioda diodką a poprawne działanie jest najważniejsze

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lis 2014, o 13:45 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 wrz 2014
Posty: 59
Pomógł: 0

Teraz od godziny działa bez jakichkolwiek problemów. Jednakże wczoraj się tak jakby zawieszała, czyli niebieska diodka była albo cały czas włączona, albo cały czas wyłączona, do czasu aż nie odłączę zasilania. W tym czasie jak jest jakby zawieszona nie da się z modułem połączyć.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lis 2014, o 14:10 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 paź 2011
Posty: 27224
Lokalizacja: Szczecin
Pomógł: 1041

No widzisz w tym to ja ci nie pomogę - bo być może dzieją się u ciebie jeszcze jakieś inne dziwne rzeczy albo robisz jakieś dziwne rzeczy ...

że wczoraj nie działało a dzisiaj działa ?

proponuję potestuj dobrze moduł skoro teraz już wiesz co i jak i może się okazać że wcześniej to wszystko wynikało właśnie z tego że za dużo kombinowałeś i się zamieszałeś

_________________
zapraszam na blog: http://www.mirekk36.blogspot.com (mój nick Skype: mirekk36 ) [ obejrzyj Kurs EAGLE ] [ mój kanał YT TV www.youtube.com/mirekk36 ]



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 20 lis 2014, o 15:17 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 wrz 2014
Posty: 59
Pomógł: 0

Testuje już od dwóch godzin i działa bardzo dobrze. Wcześniejsze problemy mogły wynikać właśnie z błędnym przesyłaniem danych, jakie miałem przedtem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO