Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 25 kwi 2024, o 17:02


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 30 paź 2014, o 16:51 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 paź 2014
Posty: 18
Pomógł: 0

Dzień dobry! Jestem tutaj nowy. Śledzę i subskrybuję kanał Mirka na YouTube, jednak zawsze brak mi czasu na stworzenie coś od siebie.

Chciałem dopytać się o sprawę przycisków. Rozumiem teraz że to wina złego kodowania powoduje stan pseudolosowy. Jednak pytanie czy w związku z poniższym schematem - stosować ten kondensatorek i rezystor w swoich projektach czy nie?

Obrazek

U mnie zamiast przycisku będzie odbiornik radiowy (gotowy moduł) który podaje napięcie 5V. Jednak wiem że nie powinno się podłączać bezpośrednio napięcia do nóżek mikrokontrolera (by nie popsuć wejść / wyjść) dlatego tak "kiwam się" nad tym schematem, i dodatkowo myślę o zabronionym rezystorku pare omów w szereg z wyjściem odbiorniczka i wejściem w mikrokontrolerze.



Ostatnio edytowano 30 paź 2014, o 17:44 przez modrih, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 paź 2014, o 17:39 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

Taka uwaga na początek http://forum.atnel.pl/topic44.html, Panie Nowy :lol:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 paź 2014, o 17:44 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 paź 2014
Posty: 18
Pomógł: 0

Wiem o co chodzi :) już poprawiłem.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 paź 2014, o 18:12 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sty 2014
Posty: 1081
Pomógł: 73

Ten kondensator jest wymagany jak nie ma tzw. programowego odkłócania drgań styków. Nie musisz go stosować. Pokaż schemat co tam chcesz dokładnie połączyć i jak to coś więcej będzie można powiedzieć ;)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 paź 2014, o 18:20 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 paź 2014
Posty: 18
Pomógł: 0

Po prostu taki pilocik:

Obrazek

W odbiorniku nie ma nic skomplikowanego podłącza się +5V, GND, i po naciśnięciu przycisku występuje +5V na odpowiednim pinie. I to chciałem podłaczyć pod Atmege 8 pod PINB.0 :) i pytanie czy kondensatorek (połączony z plusem) + rezystor z minusem mam podłączyć :)

------------------------ [ Dodano po: 28 minutach ]

Jarecki napisał(a):
Ten kondensator jest wymagany jak nie ma tzw. programowego odkłócania drgań styków. Nie musisz go stosować. Pokaż schemat co tam chcesz dokładnie połączyć i jak to coś więcej będzie można powiedzieć ;)


Czyli twierdzisz że np. do takiej Atmegi 8 można bezpośrednio podłączać napięcie +5V? bez rezystora? po prostu przez switch?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 paź 2014, o 19:17 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sty 2014
Posty: 1081
Pomógł: 73

Sprawa wygląda tak że przełączniki, switche podłącza się z jednej strony do masy a z drugiej do mikrokontrolera. Dany pin podciąga się programowo do plusa zasilania, ustawia jako wejście i sprawa załatwiona. Jeżeli natomiast u Ciebie pojawia sie napiecie +5V po włączeniu przycisku to proponuję dodać tranzystor npn i wyjście odbiornika podłaczyć do bazy tranzystora przez rezystor 4,7k oma, emiter tranzystora do masy a kolektor do tego pinb.0. Co do podawania napięcia 5V do danego pinu to masz racje tak się nie robi bo przy resetowaniu mikrokontrolera na chwilkę na jego pinach pojawia się stan niski. w takim momencie nastąpiłoby zwarcie. Ale nie widz potrzeby podawania +5V na piny mikrokontrolera :) oczywiście nie mówimy o zasilaniu :D


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 paź 2014, o 19:32 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 paź 2014
Posty: 18
Pomógł: 0

Mhm, czyli aby to działało radzisz sterować minusem na piny procesorka. Ok spróbuję z BC547 :)'

Dziękuje.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 paź 2014, o 19:55 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 23 sty 2014
Posty: 1081
Pomógł: 73

trafny wybór ;) jak masz jeszcze jakieś wątpliwości to pytaj. rozumiem że i ten odbiornik i mikrokontroler zasilane są z tego samego źródła zasilania. jeśli nie to koniecznie połącz masy obydwóch układów



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 30 paź 2014, o 19:58 
Offline
Nowy

Dołączył(a): 30 paź 2014
Posty: 18
Pomógł: 0

Tak tak, z tego samego. Oglądałem Mirka odcinek o masach. Wszystko mi działa jak należy tylko po prostu chciałem tą losowość wyeliminować. Spędziłem kilka godzin na budowaniu układów mm.. "RC?" filtrujących, i po paru godzinach nie udało mi się osiągnąć zadowalającego efektu, dopiero potem jak trafiłem na artykuł Mirka odnośnie złego programu zrozumiałem sedno sprawy.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO