Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 26 kwi 2024, o 19:09


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 27 paź 2014, o 21:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lut 2014
Posty: 96
Lokalizacja: Łódź
Pomógł: 6

Witam serdecznie,

Problem mam taki: robię uniwersalny dekoder sygnału Morse'a do systemów automatyki domowej, w których sekwencje kodu będą wstukiwane przez użytkownika klawiszem. Jednak systemy te dysponują napięciami 12/24 V AC/DC, więc użytkownik będzie "wysyłał" do mojego układu sygnały o napięciu znacznie przewyższającym możliwości mikrokontrolera. Zastanawiam się, jak zbudować uniwersalny układ do konwersji powyższych napięć do (lekko mówiąc) "przyjaznych" dla uC :)

Dodatkowo klawisz ten może znajdować się kilkadziesiąt metrów od mojego urządzenia.

Pomyślałem od razu o odseparowaniu klawisza od uC przez transoptor (na wypadek indukowania się niebezpiecznych ładunków) oraz o wyprostowaniu napięcia sygnału w przypadku, gdy urządzenie wyląduje w systemie, w którym komendy przychodzą o napięciu zmiennym (50/60Hz).

Niestety nie jestem biegłym elektronikiem, więc udało mi się wymyślić taki układ:
Obrazek


Czy coś takiego może się sprawdzić? Jeśli tak, to jakie powinny być wartości kondensatora i rezystora po "pierwotnej" stronie PC817?

(Mój uC będzie zasilany z układu, z którego przychodzić będą komendy, więc masy są połączone, a sygnały przychodzić będą najprawdopodobniej o napięciu takim, jakie wchodzić będzie na zasilanie mojej płytki.)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 27 paź 2014, o 22:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 maja 2014
Posty: 1089
Pomógł: 34

Hej,

Spojrz na ten schemat ponizej (ja stosuje go do sensora ktory jest oddalony ale sprawdzi sie do Twoich celow )

Obrazek

Potrzebny bedzie Cie pull up jesli bedziesz odczytywac wartosci wyslane z drugiej strony :D

*UWAGA : Porada poczatkujacego :) przed uzyciem zapoznaj sie z ulotka PDF dolaczona do produktu badz skonsultuj sie z hobbysta lub elektronikiem :)

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 paź 2014, o 12:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Witam
squeez napisał(a):
Można też podejść do tego tak jak do detektora przejścia przez zero i zliczać ilość impulsów w jednostce czasu

...co w dalszej części ułatwi odróżnianie "TA" od "TI" w.g p.Morse'a.

Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 paź 2014, o 12:54 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

Dziwi mnie trochę to sterowanie systemem automatyki za pomocu kodu Morse'a.

Pomysł egzotyczny. :D


Nie lepiej dać klawiaturę matrycową i "wklepywać" kody rozkazów?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 paź 2014, o 13:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Jaglarz napisał(a):
...sterowanie systemem automatyki za pomocu kodu Morse'a

...dobrze, że kol.HCOOH nie jest początkującym bo mogłoby się skończyć na sygnałach dymnych :) .
Doczytałem teraz, że sygnały sterujące mogą być alternatywne (AC|DC) więc pasowałoby (chyba ) na wstępie zrobić układ odróżniający rodzaj sygnału; najprościej zrobić to na porównaniu sygnału bezpośredniego z sygnałem "przepuszczonym" przez kondensator. Gdy jest tylko jeden sygnał to jest DC, jeśli i tu i tu to znaczy że ktoś nadaje po m.cz.

Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 paź 2014, o 16:28 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lut 2014
Posty: 96
Lokalizacja: Łódź
Pomógł: 6

Jaglarz napisał(a):
Dziwi mnie trochę to sterowanie systemem automatyki za pomocu kodu Morse'a.

Pomysł egzotyczny. :D


Nie lepiej dać klawiaturę matrycową i "wklepywać" kody rozkazów?

Nie taki egzotyczny. Istnieją takie dekodery na rynku. Klawiaturka ok, ale jeśli np. weźmiemy system domofonu z otwarciem furtki, a klient nie chce zakładać na furtce dodatkowego urządzenia w postaci klawiatury, ale chce pozostać przy możliwości otwarcia bez klucza, dekoder podłącza się pod generator dzwonka i gość może sobie "wydzwonić" szyfr żeby dostać się do domu. To często stosowana praktyka.

Czasem jednak bywa, iż klient woli mieć ukryty klawisz po niewidocznej stronie słupka ogrodzeniowego, a kod wstukiwać w sposób bezgłośny. Wtedy dekodera nie łączy się z dzwonkiem ale prowadzi się przez klawisz samo napięcie zasilania systemu, którym w wypadku większości zestawów domofonowych analogowych jest 12VAC.

Po jakimś czasie klient może zmienić zdanie i chcieć dekoder Morse'a przenieść do systemu automatyki bramy znajdującej się obok furtki, bo jednak bramę otwiera częściej niż furtkę. A w centralach do bram zazwyczaj jest napięcie stałe.


Co do zliczania przejść przez zero, nie mogę rozbudować już mojego programu bardziej, bo nie wejdzie na moje attiny :) a myślę że to zbędna komplikacja, jako że mogę wykorzystać kondensator.

Proszę raczej o podpowiedź o wartość tego kondensatora i rezystora, przez który ma się on rozładowywać. Nie musi być to jakaś idealna wartość, byleby "przetrzymal" zbocza na sinusoidzie przy 12 i 24 V. Sygnały kodu i tak będą się różnić PRZYNAJMNIEJ setkami milisekund.

Wysłane z mojego GT-S7710



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 paź 2014, o 17:53 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Witam
Moim zdaniem taki klucz powinien załatwić sprawę ( sory, bazgrolone w Paint'cie na Twoim :) ):
Obrazek
Nie znam wzorów więc musiałbyś to testować doświadczalnie; ja testy zacząłbym od Rb 10k i C1 10u.
Kondensator C1 zostanie rozładowany przez Rb i tranzystor, jednak nie wiem jaki sygnał będzie dawał transoptor gdy napięcie na nim będzie takie że LED już nie świeci ale jeszcze nie jest całkiem zgaszona.

Pozdr.


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 paź 2014, o 18:26 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lut 2014
Posty: 96
Lokalizacja: Łódź
Pomógł: 6

Też myślałem o takim zastosowaniu tranzystora jako klucza :)

Tylko w czym jest lepszy taki układ od samego PC-a?

Czy w przypadku podania na bazę tranzystora +24V nie spowoduję przepływu prądu z bazy na kolektor?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 paź 2014, o 18:46 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

HCOOH napisał(a):
... w czym jest lepszy taki układ od samego PC-a?

Na samym PC... musisz dobrać odpowiedni rezystor do zasilenia wew.LED'a; w Twoim przypadku sygnały sterujące jak sam piszesz mogą przybierać wartości 12/24 V - dla obydwu przypadków rezystory musiały by być inne - z jednej strony ma to to wewnątrz świecić a z drugiej "się nie upalić".
Po drugie kondensator który podtrzymywałby świecenie też musiałby być odpowiednio większy.
Klucz gwarantuje Ci poprawną pracę wew. LED'a ponieważ zasilany jest ze stałego napięcia - Vcc.
Jak wspominałem nie wiem co z napięciem "przejściowym" - w obydwu przypadkach istnieje, tylko nie wiem czym skutkuje.
Nie bardzo rozumiem obawy
HCOOH napisał(a):
...przepływu prądu z bazy na kolektor

...na rezystorze Rb odłoży się niemal całe napięcie "sygnałowe"; na bazie pozostanie ok 0,7V.
Klucz to klucz - małymi napięciami sterujemy odbiorniki o wyższym napięciu zasilania.

Pozdr.

edit: teraz załapałem :) : w drugą stronę też można wyższe napięcie napędza mniejsze.
...a może wystarczy zestaw: szeregowo dioda prostownicza - rezystor i po tym zestawie zenerka z kondensatorem. Ale zbyt ryzykowne.


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 paź 2014, o 22:23 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lut 2014
Posty: 96
Lokalizacja: Łódź
Pomógł: 6

Cytuj:
...na rezystorze Rb odłoży się niemal całe napięcie "sygnałowe"; na bazie pozostanie ok 0,7V.

faktycznie :D zapomniałem o tym

squeez napisał(a):
Tylko po co w takim przypadku optoizolacja? skoro nie będzie separacji galwanicznej.

Hmmm no właśnie...



A słuchajcie, gdyby pominać na razie separację i zrobić sam klucz, to rozwiązanie pod tytułem:
Obrazek
Zadziałałoby, gdyby dobrać wartości kondensatora i rezystora do rozładowywania się kondensatora poprzez sam rezystor?

Spróbuję zaimprowizować i głośno myśleć (powiedzcie, czy dobrze to rozkminiam) :D np. Rezystor 10k na bazę na którym odkłada się 12-24V, a więc prąd płynący na bazę to 12/10k=1,2mA lub 24/10k=2,4mA. Ten prąd razy hfe = przynajmniej 170 (wg noty przy napięciu 5V i prądzie 2mA dla BC847) spokojnie pozwala na wyzerowanie pinu uC.
Co do kondensatora: Weźmy to 95% naładowania czyli 3T. Mogę spokojnie dla zapasu przyjąć 15 ms zamiast 10 ms jako czas rozładowania. Więc 0,015s/10kOhm = 1,5uF. Dobrze myślę?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 paź 2014, o 23:06 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Witam
Nie wiem czy dobrze myślę, ale w takim wykonaniu Twoje obawy o "przepływ prądu z bazy na kolektor"
mogą się ziścić w przypadku ( z jakiegokolwiek powodu ) odłączenia emitera od masy lub uszkodzenia B/C.
Oby nie skończyło się na sygnałach dymnych ;) .

Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 paź 2014, o 23:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lut 2014
Posty: 96
Lokalizacja: Łódź
Pomógł: 6

A właśnie... miałem jeszcze dodać do schematu diodę prostowniczą przed tranzystorem w kierunku przewodzenia od uC do masy i zapomniałem, bo przerabiałem w paintcie Twój paintowy schemat :P

dałaby ona coś?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 paź 2014, o 08:51 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lut 2014
Posty: 96
Lokalizacja: Łódź
Pomógł: 6

Mógłbyś mi narysować ten obwód kolektora?

Swoją drogą na pinie uC ustawiam już stan wysoki z rezystorem (bit w DDR na zero, bit w PORT na jeden).

Nie wiem czy udałoby mi się tak dopasować dzielnik żeby działał przy 12 i 24 V :)

Wysłane z mojego GT-S7710



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 paź 2014, o 10:38 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Witam
Mam nadzieję że te eksperymenty odchudzające są tylko w celach testowych, bo wychodzi na to jakby Ci przeszkadzała zapalniczka w kieszeni i zaczynasz zbierać aby mieć coś w zamian. I tak: bierzesz krzesiwo, hubkę, sianko i co tam jeszcze trzeba a po zebraniu wszystkiego masz pełną kieszeń :) . Ja pozostał bym na wcześniejszym opracowaniu. Jeśli do testów chcesz widzieć co się dzieje na wejściu to możesz zastosować taki układ:
Obrazek
R1 trzeba policzyć dla prądów które pobiera PC.. + LED z uwzględnieniem, że obydwa odbiorniki mają już wstępnie podane opory. To 33R jest takim przykładowym ... a właściwie po co kombinować, można do istniejącej instalacji dołożyć LED'a ze swoim rezystorem wpinając ją pomiędzy Vcc a kolektor klucza.

Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 paź 2014, o 19:14 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lut 2014
Posty: 96
Lokalizacja: Łódź
Pomógł: 6

kicajek napisał(a):
Jeśli do testów chcesz widzieć co się dzieje na wejściu to możesz zastosować taki układ:

Ogólnie tego typu układ chciałbym zaadoptować docelowo - czyli tranzystor i PC817. :) Ta dioda LED na niewiele się zda, bo nie zobaczę delikatnych tętnień przy 50Hz, ale gdyby ją zmienić na buzer lub głośniczek, to już można by było coś wychwycić.

Hmmm... a czy dobrym pomysłem byłoby tu jeszcze wstawienie diody pomiędzy PC-ka a kolektor tranzystora w kierunku przewodzenia od PC-ka do tranzystora? Czy źle kombinuję (bo np. nie ma możliwości przejścia jakichś szpilek od klawisza do VCC) ?


kicajek napisał(a):
...dobrze, że kol.HCOOH nie jest początkującym

A właśnie, że jestem! :P

squeez napisał(a):
Jeśli bez optoizolacji to można to uprościć tak:

I dlatego właśnie, że jestem początkującym, zadam może banalne pytanie: czy w tym układzie w miejscu przyłączenia pinu uC w czasie nadawania sygnału jest (zgodnie z zenerkiem) 4V7 czy 0V? Innymi słowy czy przy przebiciu diody zenera panuje na niej spadek napięcia równy napięciu przebicia czy zachowuje się ona jak przewodnik? (Bo nie wiem, czy mam tu do czynienia ze sterowaniem stanem niskim czy wysokim :P )



W ogóle to dzięki, że jeszcze nie uciekliście z tego tematu i nie zostawiliście mnie samego ;)

------------------------ [ Dodano po: 4 minutach ]

Jeszcze tak sobie pomyślałem: skoro sygnał będzie o napięciu równym napięciu zasilania płytki, to może by go "skonfrontować" z napięciem zasilania właśnie zamiast z masą? Wtedy chyba nieważne byłoby napięcie sygnału?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 29 paź 2014, o 21:04 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2013
Posty: 1760
Pomógł: 196

Witam
Dioda zenera ( p. schem. kol.squeez) obcina napięcie do wartości jej parametrów - tu 4V7.
Napięcie wej. w granicach 0 - 4,7V będzie "wychodziło" o takiej samej wartości, natomiast wszystko powyżej zostanie zredukowane do w.w. Dioda ta zawsze współpracuje z rezystorem; bez niego możesz ją upalić. Taka jest ogólna zasada, co do obliczeń - odsyłam do netu.
Co do pytań o te inne podłączenia: muszę to zobaczyć bo tego nie widzę :) .

Pozdr.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 9 gru 2014, o 17:58 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lut 2014
Posty: 96
Lokalizacja: Łódź
Pomógł: 6

Sorry za odkopywanie tematu, ale na jakiś czas odłożyłem ten projekt. Teraz do niego wróciłem i zrobiłem testy na stykówce. Pomyślałem, że komuś przyda się rozwiązanie mojego problemu.

Skorzystałem z podpowiedzi squeeza i kicajka (dzięki jeszcze raz ;) ). W efekcie doszedłem do takiej konfiguracji:

Obrazek

Kondensator 10uF. Rezystor, przez który ładowany jest kondensator (i zabezpieczający przed ewentualnym przekroczeniem mocy źródła sygnału) to 380 omów, rezystor przed bazą tranzystora, czyli "rozładowujący" kondensator 470 omów plus dodatkowo jeden pull-down 22k wyładowuje kondziołka do końca.
VCC to u mnie 5V, więc rezystorek dla diody nadawczej w PC817 może być 180-190R.
Rezystora po "wtórnej" stronie transoptora nie stosowałem bo mam programowo podłączony w mikroklocku.

Nie uzyskałem precyzyjnego wygładzenia okresu sinusoidy 50Hz. W kondensatorku jeszcze ładny "zapas milisekund", ale za to będzie on elegancko wyciszał ewentualne drgania styków przy odpuszczaniu przycisku (a nie wiadomo, jakie przyciski do tego będą przyłączane). Jednocześnie jest to zapas na tyle nieduży, że użytkownik nie jest w stanie "skleić" dwóch kolejnych wciśnięć :)

------------------------ [ Dodano po: 3 minutach ]

(oczywiście na wejściu sygnału mam diodę prostowniczą, tylko tu w schemacie mi się wkradł LED :P )



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO