Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 28 mar 2024, o 12:20


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 paź 2014, o 00:05 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 maja 2014
Posty: 1089
Pomógł: 34

Witajcie!

Mam maly problem z wlasnym wytwarzaniem plytek prototypowych. Jesli chodzi o caly proces wytwarzania plytki to przebiega on bez zarzutu od druku/transferu tonera az po wytrawienie (zalaczone zdjecie po trawieniu )

Obrazek

O ile sa to plytki calkiem do nauki to lutowanie ich to dla mnie po prostu droga przez meke :( Podejrzewam , ze jest wiele skladowych jak np :
  • Calkowity brak zdolnosci lutowania ?!
  • Okropna i bezwartosciowa lutownica Chinska WEP-XYZ (kombo hot-air / lutownica / zasilacz etc - blad z poczatkow elektronicznego zapalu)
  • Zly laminat uzyty ? Uzylem Lamniatu z aluminium

Na chwile obecna moje proby lutowania wolaja "o pomste do nieba" - ponizej wersja z manualnym cynowaniem i bez

Obrazek

Obrazek

Nie pzostaje mi nic innego jak prosic o porady ?! Bo w przeciwnym wypadku jedyny wniosek jaki mnie sie nasuwa ----> "nie lutuj chlopie " :)

Raf

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 paź 2014, o 00:23 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 gru 2013
Posty: 366
Lokalizacja: Wałbrzych
Pomógł: 7

Musisz podać w jakich temperaturach lutujesz jakie powierzchnie . Zdjęcie obecnego grotu jakim lutujesz czy stosujesz topnik jak tak to jaki . Oraz jakiej mocy jest grzałka twojej lutownicy.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 paź 2014, o 00:33 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 maja 2014
Posty: 1089
Pomógł: 34

Hey!

Cytuj:
Ja używam zwykłej pasty albo mam rozpuszczoną kalafonię w IPA


Ja wlasnie po wielu "czytaniach' tez wlasnie uzywam rozpuszczonej kalafonii w IPA :) Co do jej rozporowadzania ... nakladasz ja na pady elementow ktorych mocujesz ? Bo ja probowalem plytke tym smarowac a pozniej po tym lutowac.

squeez napisał(a):
używam grotu w kształcie "płaskiego śrubokręta"


uzywam dokladnie tego samego grotu / probowalem innych ale ten (oprocz minifali ) zdaje egzamin najlepiej.

squeez napisał(a):
Jeżeli chodzi o technikę to standardowa, rozgrzewam pad czy też wyprowadzenie po czym przytykam cynę (spoiwo) gdy się ładnie rozleje po padzie, przestaję nagrzewać


No i wlasnie ja probowalem robic tak samo , ale wyglada na to , ze aluminiowa powierzchnia PCB zabiera cale cieplo ?! bo jesli przyloze to do komercyjnej plytki i dotkne cyna ... rozlewa sie pieknie.

Ten sam zabieg na mojej plytce PCB i cyna nawet nie ma zamiaru sie lekko roztopic a co dopiero mowic o rozlewaniu sie po padzie :O

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 paź 2014, o 01:21 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

Co to znaczy laminat z aluminium? Bo nie rozumiem co jest w niej aluminiowego?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 paź 2014, o 01:48 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 maja 2014
Posty: 1089
Pomógł: 34

Ten mnie sie dostal w lapki :D

http://www.tme.eu/pl/details/l100x160al10_35/laminaty-jednostronne/#

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 paź 2014, o 07:52 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 maja 2013
Posty: 568
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 31

Kup topnik do SMD, np. RMA-223 w strzykawce i do tego Kontakt PCC do czyszczenia. Sam używam takiego zestawu.

_________________
Und schreien

Spring
Erlöse mich
Spring
...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 paź 2014, o 07:59 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 gru 2013
Posty: 200
Lokalizacja: Koszalin
Pomógł: 22

RafPe napisał(a):
No i wlasnie ja probowalem robic tak samo , ale wyglada na to , ze aluminiowa powierzchnia PCB zabiera cale cieplo ?! bo jesli przyloze to do komercyjnej plytki i dotkne cyna ... rozlewa sie pieknie.

Takiego laminatu z aluminium nigdy nie używałem.Kup sobie zwykły laminat szklano-epoksydowy dostępny w każdym sklepie elektronicznym w Twoim mieście i problemu nie będzie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 paź 2014, o 08:01 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 wrz 2013
Posty: 709
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

RafPe napisał(a):


Fragment ze specyfikacji:

Zastosowanie sprzętu lutowniczego: obwody elektroniczne dużej mocy
Właściwości płytek prototypowych: bardzo dobre odprowadzanie ciepła

Myślę, że po prostu Twoja lutownica jest za słaba dla tego laminatu, ewentualnie zwiększ temperaturę grotu - jak się wychłodzi z 400 do 300 st. C to nadal będzie topił bez problemu cynę.
Czemu używasz takiego "dziwnego" laminatu - coś Ci się przegrzewało czy po prostu przez przypadek?
Naprawiałem i lutowałem chyba raz w życiu coś na takim laminacie i wiem, że nie jest to proste - pierwsze próby odlutowania układu spełzały na niczym i nie wiedziałem dlaczego. Dopiero mój dawny szef mnie naprowadził na trop, że w ogóle istnieją takie laminaty. Moc jest tu podstawą, bo jeśli lutownica jest za słaba to grot bardzo szybko traci temperaturę, która "rozłazi się" po płytce. Jeśli za mało mocy to pozostaje Ci tylko "atakować" podwyższoną temperaturą i tu uwaga bardzo, ale to bardzo łatwo zrobić "zimne luty" - to w sumie działa tak jakbyś coś chciał przylutować do radiatora. W produkcji i serwisie takie płytki są wstępnie rozgrzewane, ale jak masz tanią lutownicę to nie podejrzewam Cię o posiadanie preheatera ;).

--
Grzegorz...

------------------------ [ Dodano po: 6 minutach ]

Jaglarz napisał(a):
Co to znaczy laminat z aluminium? Bo nie rozumiem co jest w niej aluminiowego?


Płytka jest mieszanką opiłków alu wraz z innymi materiałami lub wręcz jest aluminiowa (wtedy nie nadaje si e do THT, a jedynie do SMD), na to idzie warstwa izolacyjna i dopiero miedź. Do użytku amatorskiego raczej nie ma sensu, choć fakt chłodzi pięknie.

Kolega podał link do TME i cały czas zastanawia mnie czemu wybrał "tak dziwny" laminat.

--
Grzegorz...

------------------------ [ Dodano po: 12 minutach ]

Krótki opis technologii np. tutaj: http://elektronikab2b.pl/prezentacja-ar ... EyeN4VuNhE

--
Grzegorz...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 paź 2014, o 09:22 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

Grzegorz... napisał(a):
Płytka jest mieszanką opiłków alu wraz z innymi materiałami lub wręcz jest aluminiowa (wtedy nie nadaje si e do THT, a jedynie do SMD), na to idzie warstwa izolacyjna i dopiero miedź


Ufff, bo już się bałem że na warstwie aluminium jest miedź. Wtedy nie miałoby to sensu bo byłoby zwarcie.

Rzeczywiście lepiej kupić laminat np. FR4 szklano-epoksydowy z warstwą miedzi 35 um i całe kłopoty się skończą ;-)



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 paź 2014, o 09:38 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 wrz 2013
Posty: 709
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

Jaglarz napisał(a):
Grzegorz... napisał(a):
Płytka jest mieszanką opiłków alu wraz z innymi materiałami lub wręcz jest aluminiowa (wtedy nie nadaje si e do THT, a jedynie do SMD), na to idzie warstwa izolacyjna i dopiero miedź


Ufff, bo już się bałem że na warstwie aluminium jest miedź. Wtedy nie miałoby to sensu bo byłoby zwarcie.

Rzeczywiście lepiej kupić laminat np. FR4 szklano-epoksydowy z warstwą miedzi 35 um i całe kłopoty się skończą ;-)


No chyba nie podejrzewasz producentów laminatów aż o taką indolencję :lol:.

--
Grzegorz...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 paź 2014, o 09:44 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 maja 2014
Posty: 1089
Pomógł: 34

Hey!

Chcialem podziekowac wszystkim za informacje. Rzeczywiscie - problem bedzie w laminacie.

Grzegorz... napisał(a):
Kolega podał link do TME i cały czas zastanawia mnie czemu wybrał "tak dziwny" laminat.

:) No a to dlatego , ze kolega jest bardzoooo poczatkujacy i wpadl na TME podekscytowany jak dziecko , ze bedzie trawic swoja pierwsza plytke i wzial pierwszy z brzegu lepszy laminat. No niestety byl to blad i bede zamawiac teraz FR4 :)

Coz czlowiek uczy sie cale zycie :) Dzieki bardzo wszystkim za pomoc!

Pozdrawiam
Rafal

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 paź 2014, o 10:10 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 wrz 2013
Posty: 709
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

RafPe napisał(a):
Hey!

Chcialem podziekowac wszystkim za informacje. Rzeczywiscie - problem bedzie w laminacie.

Grzegorz... napisał(a):
Kolega podał link do TME i cały czas zastanawia mnie czemu wybrał "tak dziwny" laminat.

:) No a to dlatego , ze kolega jest bardzoooo poczatkujacy i wpadl na TME podekscytowany jak dziecko , ze bedzie trawic swoja pierwsza plytke i wzial pierwszy z brzegu lepszy laminat. No niestety byl to blad i bede zamawiac teraz FR4 :)


No to dobrze wyczułem klimat - na przyszłość czytaj specyfikację nawet do tak wydawało by się mało istotnego elementu jakim jest laminat PCB - to naprawdę ratuje czasem "tyłek".



RafPe napisał(a):
Coz czlowiek uczy sie cale zycie :) Dzieki bardzo wszystkim za pomoc!

Pozdrawiam
Rafal


Taaa... Uczy się uczy - dopiero zobaczysz ile spotkasz "kolein" na swojej drodze, ale bądź uparty i pokonuj wszystkie :).

--
Pozdrawiam.
Grzegorz...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 paź 2014, o 12:09 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 sie 2013
Posty: 795
Lokalizacja: Poznań
Pomógł: 59

Może po zdjęciu tonera przeszlifuj płytkę papierem 2500 - mi to pomaga. Miedź jest podatniejsza na lutowanie.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 paź 2014, o 12:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 maja 2014
Posty: 1089
Pomógł: 34

icer_cmg napisał(a):
Może po zdjęciu tonera przeszlifuj płytkę papierem 2500


Dzieki za porade! Jednak wydaje mi sie ze to nie pomoze w tym wypadku. JEdyne co pomoglo roztpopic cyne tak naprawde to "gazowka" :) wiec najpierw zmienie laminat na FR4 i wtedy zobaczymy jak to wyglada :D

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 paź 2014, o 12:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 gru 2013
Posty: 366
Lokalizacja: Wałbrzych
Pomógł: 7

Kolego troszeczkę masz za małą temperaturę podczas lutowania . Ustaw sobie dla smd i małych padów 390 a do dużych powierzchni nawet 450 ja tak lutuję od 7 lat i wszystko jest ok . Jeśli chodzi o groty to Pamiętaj dbaj o nie zawsze czyste zawsze powielone cyną a i każdy grot ma swoją graniczną temperaturę która jest opisana w dokumentacji producenta . Wtedy naprawdę długo służą.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 paź 2014, o 12:58 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 maja 2014
Posty: 1089
Pomógł: 34

driver0207 napisał(a):
Ustaw sobie dla smd i małych padów 390 a do dużych powierzchni nawet 450

Hmm a czy to czasem nie ma negatywnego wplywu na niektoru male uC ? Czasem w dokumentacji masz maxymalna temp i 450 to doooosc duzo :D ?! nie miales zadnych uszkodzonych elementow z tego tytulu ?

A czy nie masz problemu z lutowaniem ? Nie odparuje Ci topnik odrazu w tej temp ? Jak np lutujesz rezystor i najpierw ocynujesz pad i pozniej musisz jeszcze raz go rozlac zeby np polozyc rezystor?

driver0207 napisał(a):
Pamiętaj dbaj o nie zawsze czyste zawsze powielone cyną

Moglbys cos wiecej napisac .... nigdy tak nie robilem

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 paź 2014, o 13:22 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 wrz 2013
Posty: 709
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

RafPe napisał(a):
driver0207 napisał(a):
Pamiętaj dbaj o nie zawsze czyste zawsze powielone cyną

Moglbys cos wiecej napisac .... nigdy tak nie robilem


Myślę, że kolega miał na myśli pobielony cyną grot, ale to chyba normalne, że groty się czyści i pokrywa cyną.
Do tego masz gąbki z wodą dołączane do większości lutownic i czyściki.
Pobielanie to tylko pokrycie grotu cienką warstwą czystej cyny z topnikiem.

--
Grzegorz...

------------------------ [ Dodano po: 3 minutach ]

Dodam tylko, że to i tak w Twoim przypadku nie pomoże - być może koledzy nie spotkali się z takim laminatem jaki masz, ale idź ścieżką którą napisałeś wcześniej czyli kup "normalny" laminat.
Taki jaki masz oczywiście da się lutować, ale nie jest on dla pierwszych amatorskich zastosowań.

--
Grzegorz...


Autor postu otrzymał pochwałę


Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 paź 2014, o 13:30 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 gru 2013
Posty: 366
Lokalizacja: Wałbrzych
Pomógł: 7

Witam. Powiem tak pracuję w firmie Dofamot w Wałbrzychu przy montażu elementów . Dla układów smd używam t 390 a dla np fetów smd gdzie do polutowania jest powierzchnia radiatora w standardowej obudowie to220 lutuję w t 450 szkodzonych elementów nigdy nie miałem z powodu przegrzania może dlatego że lutuję dość szybko i czas nagrzania takiego układu jest bardzo krótki.

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 paź 2014, o 13:31 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 maja 2014
Posty: 1089
Pomógł: 34

Grzegorz... napisał(a):
ale idź ścieżką którą napisałeś wcześniej czyli kup "normalny" laminat


:) Tak wlasnie robie :) i czekam juz z niecierpliwoscia na Pana listonosza z paczuszka zawierajaca FR4 :D

------------------------ [ Dodano po: 1 minucie ]

driver0207 napisał(a):
szkodzonych elementów nigdy nie miałem z powodu przegrzania może dlatego że lutuję dość szybko i czas nagrzania takiego układu jest bardzo krótki.


Jak juz zdobede wlasciwy laminat bede mogl sobie zrobic poligon cwiczen i doszkolic swe umiejetnosci lutowania. Wtedy zobacze jak to wyglada na zywo!

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 paź 2014, o 13:43 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 wrz 2013
Posty: 709
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

driver0207 napisał(a):
Witam. Powiem tak pracuję w firmie Dofamot w Wałbrzychu przy montażu elementów . Dla układów smd używam t 390 a dla np fetów smd gdzie do polutowania jest powierzchnia radiatora w standardowej obudowie to220 lutuję w t 450 szkodzonych elementów nigdy nie miałem z powodu przegrzania może dlatego że lutuję dość szybko i czas nagrzania takiego układu jest bardzo krótki.


Sam pracowałem dość długi czas w autoryzowanym serwisie Panasonic/Technics, Sony i innych "pomniejszych" acz znanych firm i z lutowaniem oraz rozlutowywaniem miałem do czynienia codziennie, ale koledzy czytajcie wątki od początku.

Spokojnie kolega polutuje, ale nie na tym laminacie - tu ciepełko "rozbiega się" niesamowicie szybko - jak już pisałem to tak jakby chcieć coś podlutować do radiatora - musisz najpierw nagrzać cały radiator, a dopiero wtedy lutować albo "walić" dość dużą temperaturą "startową" aby wychłodzenie grotu nie było zbyt szybkie.
Naprawdę nie mieliście takiego efektu np. w przypadku lutowania dużego elementu z kawałkiem radiatora, a tu pomnóżcie to razy kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt.

--
Pozdrawiam.
Grzegorz...

------------------------ [ Dodano po: 8 minutach ]

driver0207 napisał(a):
Kolego troszeczkę masz za małą temperaturę podczas lutowania . Ustaw sobie dla smd i małych padów 390 a do dużych powierzchni nawet 450 ja tak lutuję od 7 lat i wszystko jest ok . Jeśli chodzi o groty to Pamiętaj dbaj o nie zawsze czyste zawsze powielone cyną a i każdy grot ma swoją graniczną temperaturę która jest opisana w dokumentacji producenta . Wtedy naprawdę długo służą.


Dodam tylko, że jak ustawisz temp. czy to na 390 czy 450 st. C to przecież i tak nie grzejesz układu do takiej temperatury - no chyba, że grzejesz jak szalony przez nie wiem np. 30 s czy minutę. Normalnie trwa to sekundę czy dwie.

--
Grzegorz...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 paź 2014, o 14:11 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 maja 2013
Posty: 568
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 31

Ja mam ustawioną lutownicę tak aby się dobrze lutowało, teraz sprawdziłem temperaturę, mam 430 ustawione.

_________________
Und schreien

Spring
Erlöse mich
Spring
...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 paź 2014, o 16:03 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

panowie ale wy piszecie co do normalnego laminatu nie powlekanego aluminium.
Kolega RafPe ma takowy laminat że w jego środku znajduje się aluminium ... laminat taki świetnie nadaje się np do zasilaczy gdzie bardzo dobrze odprowadza ciepło w porównaniu z laminatem FR4.

Piszecie ja lutuje w takiej i innej temp. ok ale na jakich laminatach.
Kolega RafPe ma problem polutować na laminacie wewnątrz którego znajduje się alu. a tam potrzeba koło >=650 stC by lutować bez baboli co nie jest możliwe np lutując procka smd bo go spalimy.

RafPe czekamy na laminat FR4 i wtedy zobaczymy twe umiejętności :)
Najpierw lutownica do pada lekko go nagrzać wtedy ociupinek cyny i po problemie.

Zobaczysz że z FR4 lutowanie to przyjemność :)

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 paź 2014, o 18:32 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 wrz 2013
Posty: 709
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

majster napisał(a):
panowie ale wy piszecie co do normalnego laminatu nie powlekanego aluminium.
Kolega RafPe ma takowy laminat że w jego środku znajduje się aluminium ... laminat taki świetnie nadaje się np do zasilaczy gdzie bardzo dobrze odprowadza ciepło w porównaniu z laminatem FR4.


Hehe.
No przecież od początku o tym piszę i to ze wskazaniem do opisu technologii :).

--
Pozdrawiam.
Grzegorz...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 paź 2014, o 20:36 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

Tak grzes wiem ale widze ze nie wszyscy widza to co my ;)

Namazane ze smarta.

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 paź 2014, o 21:01 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 wrz 2013
Posty: 709
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

majster napisał(a):
Tak grzes wiem ale widze ze nie wszyscy widza to co my ;)

Namazane ze smarta.


No tu masz rację, spora część ludzi czyta na "wyrywki" i potem takie nieporozumienia.
I proszę nie "Grześ" - ten to szedł przez wieś ;).

--
Grzegorz...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 paź 2014, o 21:20 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sie 2013
Posty: 3797
Lokalizacja: Grudziądz
Pomógł: 143

E tam mam w pracy Grzegorza i tak mi zostało tj Grześ ... nie piszę tego celowo tak jakoś z głowy się pisze.

Namazane ze smarta.

_________________
Usługi druku przestrzennego - www.drumik.pl



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 paź 2014, o 21:45 
Offline
Moderator zasłużony dla forum.atnel.pl
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2012
Posty: 3187
Lokalizacja: Kraków - obok FAB5 ATMEL'a
Pomógł: 89

Cytuj:
I proszę nie "Grześ" - ten to szedł przez wieś


Grześ nie, Panie Grzegorzu też nie, no to jak? :lol:



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 26 paź 2014, o 22:43 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 11 wrz 2013
Posty: 709
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 23

Jaglarz napisał(a):
Cytuj:
I proszę nie "Grześ" - ten to szedł przez wieś


Grześ nie, Panie Grzegorzu też nie, no to jak? :lol:


Grzegorzu brzmi dumnie ;).
Oj tam oj tam po prostu żarty się mnie trzymają - choć fakt, że nie lubię określenia "Grześ".
Może to moje widzi mi się, ale jakoś mi się "dziwnie" kojarzy - może przez ten "głupi" wierszyk.

--
Grzegorz...

------------------------ [ Dodano po: 16 minutach ]

majster napisał(a):
panowie ale wy piszecie co do normalnego laminatu nie powlekanego aluminium.


Tak gwoli ścisłości to on nie jest "powlekany aluminium".
Podkładem jest po prostu czyste aluminium, potem idzie izolator i dopiero miedź.
Jak ktoś próbował to wie jaki to "koszmar" do lutowania.
Dobra, ale już kolega wyprostował błąd, więc cała dyskusja staje się bezsensowna.

--
Grzegorz...



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 paź 2014, o 19:56 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 maja 2014
Posty: 1089
Pomógł: 34

No witam wszystkich :)

Nowy laminat nadszedl dzis :) a efekty sa wg mnie powalajace :D

ObrazekObrazekObrazek

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 28 paź 2014, o 20:05 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 24 sty 2012
Posty: 1469
Pomógł: 56

No i polowanie na listonosza się nie udało. I następnych części kursu
o C# nie będzie :-( Przynajmniej na razie ;-)

Fajne płyteczki gratulacje :D

_________________
Jestem początkujący i moje porady mogą być błędne



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO