Kanał - ATNEL tech-forum
Wszystkie działy
Najnowsze wątki



Teraz jest 23 kwi 2024, o 14:01


Strefa czasowa: UTC + 1





Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 paź 2014, o 14:08 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 paź 2011
Posty: 108
Pomógł: 0

Zbudowałem sterownik według schematu poniżej. W domu pracuje poprawnie, zero zawieszeń i restartów. Po zamontowaniu docelowym (sterownik załącza styczniki sterujące dość dużymi obciążeniami indukcyjnymi (4 silniki trójfazowe po 6kW), zaczynają sie schody. Niestety w przypadkowych okresach procesor całkowicie się zawiesza, nie działa nawet watchdog. Macie jakieś sugestie ? Praca w takim środowisku wymaga jakiegoś dodatkowego filtrowania ?

Dodam , że układ zasilam bezpośrednio napięciem 5V, więc obwód zasilacza ze schematu jest ominięty. Także nie montowałem kwarca zewnętrznego, sterownik pracuje na wewnętrznym oscylatorze.

Obrazek

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2014, o 15:47 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2013
Posty: 223
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 21

ixxl napisał(a):
Niestety w przypadkowych okresach procesor całkowicie się zawiesza,
Procesor zawiesza się rzeczywiście nieregularnie i losowo, czy jest to związane z np. załączeniem/wyłączeniem silnika, zwiększeniem jego obciążenia, dotknięciem sterownika...

ixxl napisał(a):
nie działa nawet watchdog
Zawieszenie watchdoga i charakter otoczenia sugeruje, że na jakiejś ścieżce prowadzącej do uC indukuje się wysokie napięcie i zawiesza procesor. Przerabiałem podobny problem na sterowniku do MH - próba włączenia lampy generowała EMP i uC odmawiał współpracy (w tym chyba piny procesora albo przestawały pracować jako wyjście, albo ustawiały się na 0 - w każdym razie stanu wysokiego nie utrzymywały).
ixxl napisał(a):
Praca w takim środowisku wymaga jakiegoś dodatkowego filtrowania ?
Praca w środowisku o wysokich zakłóceniach (chwilowych również) zdecydowanie wymaga nie tyle dodatkowego filtrowania, co podejścia do projektowania układa nastawionego na usuwanie miejsc, w których wyindukowanie się ładunku prowadzi do awarii.

Pokaż jak wygląda sterownik złożony do pracy wraz z jego otoczeniem. Zwróć uwagę na długie ścieżki/kable. Pokaż schemat i zdjęcia tego co podpinasz do złącza OUT.

Twoimi głównymi wrogami są połączenia długie i wysokiej impedancji. Potem brak ekranowania (metalowa obudowa, ekranowane kable - uziemione). Na samym końcu brak obwodów ograniczania przepięć - warystory, diody, filtry dolnoprzepustowe).
Odizolowanie galwaniczne części wyjściowej jest świetnym pomysłem, ale samo w sobie w niczym nie pomoże jeżeli w samym sterowniku występują długie połączenia - między odizolowanymi galwanicznie kablami do silników a kablami między np. uC a wyświetlaczem wyindukuje się napięcie wystarczające do jego zawieszenia.

_________________
Nie pisz komentarzy - dobry kod komentuje się sam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2014, o 16:00 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 kwi 2014
Posty: 27
Pomógł: 4

Miałem podobne problemy na ujęciu wody - po wymianie styczników istniejący sterownik zaczął się wyłączać, restartować, zawieszać. Okazało się, że na starych stycznikach były zamontowane filtry rc. Po zamontowaniu filtrów sterownik pracował poprawnie.



Ostatnio edytowano 23 paź 2014, o 18:01 przez swicio, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2014, o 17:06 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 paź 2011
Posty: 108
Pomógł: 0

Zdjec teraz nie mam jak wykonać, ale oczywiście zdaję sobie sprawę, że połączenia powinny być jak najkrótsze i takie też zrobiłem , taśma do wyświetlacza ma ok 8cm taśma do modułu wyjściowego jakieś 3 cm. Dalej już długości liczone w metrach tzn. od wyjścia przekaźników do cewek styczników jakieś 2m. a do samych silników pewnie z 10m.
Nie mam pojęcia kiedy się zawiesza, silniki pracują niezależnie od siebie. Sterownik potrafi działać 2 dni bez przerwy a czasami w ciągu doby zawiesić się 2 razy.
Jedyne długie przewody podłączone bezpośrednio do AVR to magistrala 1Wire z czujnikami temperatury, jak ew. odseparować ją galwanicznie od procesora ?

Swicio , o jakich filtrach piszesz ? Sterowniki mam stare, rodem z PRL bez żadnego filtrowania.



Dodam jeszcze schemat układu wyjściowego

Obrazek

i PCB top i bottom sterownika

Obrazek

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2014, o 17:46 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 13 maja 2014
Posty: 135
Pomógł: 11

Witam

Lekko może OT, ale są bardzo przyjemne układy WDT (na przykład MAX1232).

Pozdrawiam



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2014, o 17:59 
Offline
Użytkownik

Dołączył(a): 12 kwi 2014
Posty: 27
Pomógł: 4

Były tam pozakładane filtry RC - rezystor i kondensator szeregowo, niestety nie pamiętam wartości.
Możesz spróbować założyć je na cewkę stycznika, coś takiego jak to :
http://www.tme.eu/pl/details/3rt1916-1cd00/styczniki-wyposazenie-dodatkowe/siemens/#



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 23 paź 2014, o 18:00 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2013
Posty: 223
Zbananowany użytkownik

Pomógł: 21

Jeżeli możesz to zmodyfikuj program tak, żeby przed każdą operacją zmiany stanu przekaźnika zapisywał sobie flagę błędu do EEPROM, a po 10s ją zerował. Przy starcie programu sprawdź jej stan i wyświetl stosowny komunikat ;)
Do nóżek 9 i 10 tego ULN1 dolutuj jakiś solidniejszy kondensator - tak z 100uF.
Te taśmy są w obudowie plastikowej czy metalowej? Masz włączony BOD ?

_________________
Nie pisz komentarzy - dobry kod komentuje się sam.



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 paź 2014, o 09:17 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 lis 2013
Posty: 77
Pomógł: 6

Dzień dobry,

Miałem ostatnio bardzo podobny problem z załączaniem obciążenia rezystancyjnego ( płyta grzejna 1,7 kW ) pomogło :

http://forum.atnel.pl/topic8878.html

Jaki jest typ przekaźnika ?



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
PostNapisane: 24 paź 2014, o 20:43 
Offline
Użytkownik
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 paź 2011
Posty: 108
Pomógł: 0

Wszystko jest w obudowie plastykowej.
Faktycznie, przyczyną mogą być przekaźniki (jakieś zwykłe chińczyki Song..cos). Dzisiaj dołączyłem jeszcze jeden sterownik (fakt , że na przewlekanej Atmedze8) w którym na wyjściu zastosowałem kiedyś zamiast przekaźników tyrystory i układ pracuje bez problemu. Jak tylko skończą się mrozy, odłączę przekaźniki i zobaczę, czy sterownik będzie pracował stabilnie. Trochę obawiam się budowania wyjść na tyrystorach, bo raz już mi padł i cały czas przewodził. A że steruje kotłem 500KW , to całe szczęście, że zadziałało drugie zabezpieczenie. Jednak wole nie kusić losu. Ale jak nie będzie wyjścia, to cóż....

_________________
sig off ;(



Góra
 Zobacz profil  
cytowanie selektywne  Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Sitemap
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group phpBB3.PL
phpBB SEO